Intellektuallar üçün intellektual döyüş növü

Qeyri-aktual və bağlı mövzular

Moderators: sakit Ali, KiPLiot

Postby Chaker » 29 May 2006, 20:21

Adil onu da deyim ki, "aykidonun intellektual oyuna nə dəxlisi var?" - sualını mən deyil Tural Omega verib...!
�дна голова - хоpошо, а с тyловищем лyчше...{Omega}
Chaker
Dənizçi

Postby Chaker » 29 May 2006, 20:58

Adil - əgər Jiu-Jitsunun Azərbaycanda federasiyasının yerleşdiyi yeri bilirsənsə məni xəbərdar elə.
Chaker
Dənizçi

Postby Leyla_K » 29 May 2006, 21:06

\"Chaker\" wrote:Adil - əgər Jiu-Jitsunun Azərbaycanda federasiyasının yerleşdiyi yeri bilirsənsə məni xəbərdar elə.

Adilin bilmədiklərinə qurd düşər :twisted: :wink:
Tе, кто проигрывают сегодня, могут выиграть завтра.
Leyla_K
İkinci dərəcəli kapitan

Postby Chaker » 29 May 2006, 22:28

\"Leyla_K\" wrote:
\"Chaker\" wrote:Adil - əgər Jiu-Jitsunun Azərbaycanda federasiyasının yerleşdiyi yeri bilirsənsə məni xəbərdar elə.

Nəzərə alarıq...! :wink:
Chaker
Dənizçi

Postby Adil » 30 May 2006, 15:20

Eşitdiyimə görə var. Amma mən hələ heç vaxt eşitməmişəm ki, Azərbaycan Jiu-Jitsu federasiyasından hansısa sensey xaricdə Jiu-Jitsu üzrə seminar versin. Xarici təşkilatların heç birində də eşitməmişəm ki, Azərbaycan Jiu-Jitsu Federasiyası ora üzv olsun. Bir neçə dəfə televizorda görmüşəm. Onu da karatedən fərqləndirə bilmədim. Bu bir az acınacaqlı haldır.

Başqa bir xoş xəbər. Aykidonun yeni bir növü var: Real Aykido.
Yoox, fikirləşdiyiniz kimi deyil. Bunun adında "Real" olmaqla digər aykido növlərini inkar etmir. Sadəcə olaraq burada yalnız real döyüşlərdə olan hər şey(təbii ki, 100% yox ;) ) nəzərə alınıb. Məsələn Aykidoda təpiklə heç bir texnika yoxdur. Heç bir sensey də təpiklə texnika işlətmir. Lakin əgər həmin təpik fəndin effektivliyinə mane olmursa nəyə görə də olmasın?? Zəif nöqtələrə endirilən atemilər (aldadıcı zərbələr) kimi təpikdən də istifadə etmək olar. Real Aykidoda bu cür şeylər tam sərbəstdir. Adının aykido olmasına baxmayaraq bu döyüş növünün kökü Daito-ryu aiki-jitsuya söykənir. Öz kökünü ordan götürüb. Fəndləri çox effektivdir (sözsüz ki, düzgün icra olunsa). Dediyim kimi ayki-jitsu, jiu-jitsu və s. döyüş növlərindən fəndlər var. Məşqlər üçün xüsusi metodikası var. Subyektiv fikrimə görə travma alma ehtimalı minimumdur(məni kimi zəif adam 3 il ərzində heç bir travma almamışam). 12 yaşından aşağı uşaqlar üçün xüsusi tədris proqramı var. Qızlar üçün təhlükəsizdir. Bir çoxlarının narahat olduqları formanın itməsi, əzələlərin yaranması və s. problemlər yoxdur. Buna misal qrandmasterin qızı ola bilər. Bədənində heç bir kobudluq yoxdur.

Beləliklə bu döyüş növü 1993-cü ildə rəsmi olaraq yaranıb. Hal - hazırda aykidonun ən sərt stillərindəndir. Hətta Yoşinkan Aykidonun yaradıcısı - Lyubamir Vraçareviç bu aykidonun yaradıcısına öz təsdiqini bildirib. Bu döyüş növünün yaradıcısı artıq 40 ildən çoxdur ki, Real Aykido ilə məşğuldur. Bu döyüş növünü aykido, aiki-jitsu, jiu-jitsu döyüş növlərindən aldığı biliklər əsasında yaradıb. Bu döyüş növlərində istifadə olunan yüzlərlə texnikanı analiz edib, onların bəzilərini olduğu kimi , bəzilərini modikasiya olunmuş formada , bir çox özündən yaratdığı fəndləri real aykidonun tədris proqramına salıb. L.Vraçareviç Liviya, Zimbabve, Makedoniya, Serbiya, Bosniya və yadımdan çıxan bir çox ölkələrin prezidentlərinin cangüdənlərini , xüsusi təyinatlı dəstələri hazırlaşdırıb. Rusiyada tanınmış "Alfa" və "Kobra" xüsusi təyinatlı dəstələri məhz L.Vraçareviç hazırlayıb.

Sevindirici hal ondadır ki, Real Aykido 1993-cü ildə yaranıb və 1994-cü ildən Azərbaycanda tədris olunur. Azərbaycan dünya üzrə Real Aykido sahəsində irəlidədir. MDB dövlətləri arasında ən böyük kəmərə sahib real aykido ustası Azərbaycan Real Aykido Mərkəzinin prezidenti C. Əliyevdir. Vaxtaşırı bu döyüş növünün yaradıcısı 10 DAN qara kəmər sahibi L. Vraçareviç Bakıya gəlib, seminarlar keçirir, imtahanlar keçirir. Bu isə mənim kimi bir çoxları üçün dəyərlidir.

Hələlik bu qədər... ;)

P.S. Azərbaycan Real Aykido Mərkəzi və fəaliyyəti barədə www.azcra.org saytından məlumat ala bilərsiniz.
Adil
Dənizçi

Postby SEYMUR » 30 May 2006, 16:16

\"Leyla_K\" wrote:

BU SÖZÜ GÖR KİM DEYİR!
HEROSTRATI UNUTMALI !
SEYMUR
Birinci dərəcəli kapitan

Postby Leyla_K » 30 May 2006, 20:58

\"SEYMUR\" wrote:
\"Leyla_K\" wrote:

BU SÖZÜ GÖR KİM DEYİR!

Narahar olma daha deməyəcəm! :-# :-& [-( [-X
Tе, кто проигрывают сегодня, могут выиграть завтра.
Leyla_K
İkinci dərəcəli kapitan

a

Postby Kamran » 31 May 2006, 12:37

Mence butun idman novlerinde intellekt lazimdir.
Meselen,futbol.Yaxshi futbolchularin ve baş meşqçilerin agli olmasaydi, onda klublarin çoxsu Azerbaycanın milli futbol komandasının gününde olardı.
Primus Inter Pares
Kamran
Leytenant

Re: a

Postby Adil » 31 May 2006, 14:58

\"Kamran\" wrote:Mence butun idman novlerinde intellekt lazimdir.
Meselen,futbol.Yaxshi futbolchularin ve baş meşqçilerin agli olmasaydi, onda klublarin çoxsu Azerbaycanın milli futbol komandasının gününde olardı.

Xahiş edirəm mövzudan yayınmayın. Burada futboldan söhbət getmədi. Söhbəy güclü intellekt tələb edən("Qüvvət elmdədir, başqa cür heç kəs heçkəsə üstünlük eyləyə bilməz" prinsipi ilə) döyüş növlərindən gedir.
Adil
Dənizçi

Re: a

Postby spartak » 31 May 2006, 18:38

\"Kamran\" wrote:Mence butun idman novlerinde intellekt lazimdir.

Ay Kamran mən bunu 3-cü dəfədi deyirəm eeeeeeeee. :lol: :lol: :lol:
When Iam sad she comes to me with thousand smiles
spartak
Leytenant

Postby Chaker » 31 May 2006, 23:22

\"Adil\" wrote:Sevindirici hal ondadır ki, Real Aykido 1993-cü ildə yaranıb və 1994-cü ildən Azərbaycanda tədris olunur. Azərbaycan dünya üzrə Real Aykido sahəsində irəlidədir. MDB dövlətləri arasında ən böyük kəmərə sahib real aykido ustası Azərbaycan Real Aykido Mərkəzinin prezidenti C. Əliyevdir. Vaxtaşırı bu döyüş növünün yaradıcısı 10 DAN qara kəmər sahibi L. Vraçareviç Bakıya gəlib, seminarlar keçirir, imtahanlar keçirir. Bu isə mənim kimi bir çoxları üçün dəyərlidir.

Hələlik bu qədər... ;)

P.S. Azərbaycan Real Aykido Mərkəzi və fəaliyyəti barədə www.azcra.org saytından məlumat ala bilərsiniz.

Adil - mən də soruşmaq istəyirdim səndən həmin bu Real Aykido barəsində.Yaxşı oldu ki, özün yazdın.Düzü desəm bu növ məni çox maraqlandırdı.Real Aykido - real hayətdakı şəraitə uyğun olaraq yaradılıb.Yəni universal bir növ adı vermək mümkündür.Sən özün deyirsən 3 ildir ki, məşğul olursan.Soruşa bilərəm harda...?Özüdəki sən iştirak etmisən həmin Real-Aykidonun prezidentinin keçirdiyi seminarlarda...?Əgər Jiu-Jitsu bizdə belə normal inkişaf etməyibsə bu növə meyl göstərə bilərəm.Onu da deyə bilərəm ki, Lyubomir Vraçareviç Jiu-Jitsu üzrə akademikdir - universal insan - daha doğrusu gəzə bilən "qaynar" silah növü...!!! :wink:
Chaker
Dənizçi

Postby Adil » 01 Jun 2006, 14:37

\"Chaker\" wrote:
\"Adil\" wrote:Sevindirici hal ondadır ki, Real Aykido 1993-cü ildə yaranıb və 1994-cü ildən Azərbaycanda tədris olunur. Azərbaycan dünya üzrə Real Aykido sahəsində irəlidədir. MDB dövlətləri arasında ən böyük kəmərə sahib real aykido ustası Azərbaycan Real Aykido Mərkəzinin prezidenti C. Əliyevdir. Vaxtaşırı bu döyüş növünün yaradıcısı 10 DAN qara kəmər sahibi L. Vraçareviç Bakıya gəlib, seminarlar keçirir, imtahanlar keçirir. Bu isə mənim kimi bir çoxları üçün dəyərlidir.

Hələlik bu qədər... ;)

Adil - mən də soruşmaq istəyirdim səndən həmin bu Real Aykido barəsində.Yaxşı oldu ki, özün yazdın.Düzü desəm bu növ məni çox maraqlandırdı.Real Aykido - real hayətdakı şəraitə uyğun olaraq yaradılıb.Yəni universal bir növ adı vermək mümkündür.Sən özün deyirsən 3 ildir ki, məşğul olursan.Soruşa bilərəm harda...?Özüdəki sən iştirak etmisən həmin Real-Aykidonun prezidentinin keçirdiyi seminarlarda...?Əgər Jiu-Jitsu bizdə belə normal inkişaf etməyibsə bu növə meyl göstərə bilərəm.Onu da deyə bilərəm ki, Lyubomir Vraçareviç Jiu-Jitsu üzrə akademikdir - universal insan - daha doğrusu gəzə bilən "qaynar" silah növü...!!! :wink:

Düzü bu haqda məlumatın olduğu üçün sevindim. L.Vraçareviçə 2 dəfə imtahan vermişəm(narıncı və yaşıl kəməri alanda). Bizim klublar haqqında isə mərkəzin saytından öyrənə bilərsən www.azcra.org . Əgər əlavə məlumat lazım olsa ordakı telefon nömrəsinə zəng edə bilərsən.
Adil
Dənizçi

Postby Chaker » 01 Jun 2006, 23:01

\"Adil\" wrote:Düzü bu haqda məlumatın olduğu üçün sevindim. L.Vraçareviçə 2 dəfə imtahan vermişəm(narıncı və yaşıl kəməri alanda). Bizim klublar haqqında isə mərkəzin saytından öyrənə bilərsən www.azcra.org . Əgər əlavə məlumat lazım olsa ordakı telefon nömrəsinə zəng edə bilərsən.

Elə neçə vaxtdı mən bu saytda axtarış aparıram, amma bir nəticə verməyib.Sən özün deyə bilərsən hansı klubdasan, hansı daha yaxşı klubdu, necə keçirlər, Vraçareviçə imtahan çətin olur yoxsa hasand, mümkündürsə bir az məlumat verərdin qısa da olsa...!!! :wink:
Chaker
Dənizçi

Previous

Return to Qıfılməkan